W Porcie Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu odbył się dziś uroczysty pogrzeb 9-ciu oficerów i marynarzy Marynarki Wojennej. Wszyscy są ofiarami sowieckich represji. Jest to akt symbolicznego powrotu bohaterów – marynarzy nad Bałtyk, oddania im hołdu i uczczenia ich pamięci. W Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu zostały złożone prochy: kontradmirała Adama Mohuczego – uczestnika wojny bolszewickiej, obrońcy Helu, komandora Kazimierza Kraszewskiego, komandora Wacława Krzywca, komandora Mariana Wojcieszka, komandora Roberta Kasperskiego, kapitana Adama Dedio – odnalezionego na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku, kapitana Zdzisława Ficka, bosmana Edmunda Sterny i starszego marynarza Jerzego Sulatyckiego.

Msza święta pogrzebowa odbyła się na – Muzeum Orzeł Rzeczpospolitej Polski „Błyskawica”. Trumny ze szczątkami marynarzy przeniesiono do kwatery pamięci na cmentarzu marynarki wojennej na Oksywiu. To więźniowie więzień komunistycznych, zabici w nich albo zmarli niedługo po opuszczeniu tych więzień.

Wolą wiceadmirała Józefa Unruga, który dowodził polską marynarką wojenną było uhonorowanie przedstawicieli floty, którzy razem z nim walczyli w obronie Wybrzeża. Tych, którzy po wojnie zostali haniebnie oskarżeni o niepopełnione zbrodnie, niewinnie straceni lub uwięzieni.​ Jego szczątki również zostaną pochowane w panteonie w gdyńskim Oksywiu – we wrześniu tego roku.

W kwaterze pamięci na gdyńskim Oksywiu jako pierwsi spoczęli trzej komandorzy – Stanisław Mieszkowski, Zbigniew Przybyszewski i Jerzy Staniewicz. Trzej bohaterowie zostali odnalezieni przez IPN na Łączce na warszawskich Powązkach. Ich pogrzeb odbył się w grudniu ubiegłego roku. Dziś do panteonu dołączyło dziewięciu następnych obrońców morza. Na gdyńskim Oksywiu zgromadzili się krewni Bohaterów i przedstawiciele najwyższych państwowych władz.

9 marynarzy, zasłużonych dla  polskiej obronności ekshumowano m.in. z cmentarzy: powązkowskiego i brudnowskiego w Warszawie oraz z cmentarzy w Gdyni i w Gdańsku. Szczątki kapitana marynarki Adam Dedio zostały odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku w lipcu 2015 roku przez zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Dzień wcześniej w Kwaterze Pamięci na Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu spoczęły żony trzech oficerów Marynarki Wojennej, ofiar komunistów: Michalina Ficek, Janina Kraszewska oraz Irena Wojcieszek. W uroczystościach wzięli udział żołnierze, rodziny oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

29.06.2018

Ewa Tylus

 

fot.: IPN